Úvod

Brněnští architekti a stavitelé varují před suburbanizací

ZDROJ: Deník Právo, 7. 2. 2017

Většina členů Asociace brněnských architektů a stavitelů hodnotí rok 2016 jako začátek nové suburbanizace. Územní plánování města Brna vytváří pro investory tolik omezení a nejistoty, že je pro ně jednodušší investovat za hranicemi města. Ukazuje se, že zájemci o bydlení jsou ochotni kvůli výrazně nižším cenám bydlet v oblastech mimo město. Dlouhodobě to asociace hodnotí jako selhání lidí odpovědných za územní plánování v Brně.
Náměstek primátora Martin Ander (SZ), zodpovědný za územní plánování, souhlasí s tím, že územní plán je problém. Zároveň ale tvrdí, že překážek brzdících výstavbu je mnohem víc a developeři svou argumentaci účelově zjednodušují.
„Ploch pro výstavbu je stále dostatek, i když se logicky zmenšují,“ prohlásil již dříve Ander. Developeři nicméně varují: „Intenzivní suburbanizace, tedy přesun výstavby mimo Brno do satelitních obcí a měst, zatíží především brněnskou infrastrukturu. Je to krátkozraké. Během pár desítek let budeme mít intenzivně zastavěné okolí města a v jeho středu čím dál větší počet aut.“

Bytů je málo, jsou stále dražší

Na až nápadně vysoké zdražování bytů v Brně i na obrovský zájem o ně v důsledku klesající výstavby upozorňuje také společnost Trikaya. Vloni se podle jejích údajů prodalo celkem 1507 nových bytů za 4,94 miliardy korun. Cena metru čtverečního vzrostla na necelých 59 000 korun.
Výrazné zdražování v Brně začalo po zrušení aktualizace územního plánu v roce 2015. Od té doby také vzrostl počet prodaných bytů v novostavbách o 63 procenta.
„Je ale zřejmé, že bydlení nebude zdražovat donekonečna a lidé se začnou poohlížet i mimo město,“ uvádí Trikaya ve svém rozboru. Její ředitel Alexej Veselý dodává, že vysokým hodnotám v roce 2016 pomohl i aktuální růst úrokových sazeb úvěrů na bydlení. „Na podzim lidé chtěli využít posledních nabídek hypoték s nízkými úroky a investovali do bydlení,“ komentuje Veselý. S novým zákonem o spotřebitelském úvěru hypotéky začaly ke konci roku opět zdražovat. Průměrný dvoupokojový byt o velikosti 60 čtverečních metrů nyní v Brně koupíte za 3,5 miliónu korun. Jednopokojový byt přijde na více než dva milióny korun. V aktuální nabídce brněnských developerů se nachází celkem 911 dostupných bytů, z toho téměř polovina (442) je již zarezervována. Volných nových bytů je tedy k dispozici na celé Brno pouze 469. Za loňský rok se jich prodalo více než trojnásobné množství.