Úvod

Brno ukončilo aktualizaci, změny bude pořizovat postupně

Brno ukončilo proces aktualizace územního plánu, kterou letos v lednu zrušil soud, a potřebné změny bude projednávat po menších částech. Část změn už schválilo zastupitelstvo. Týkají se protipovodňové ochrany, opatření pro bezpečnou cyklodopravu nebo nekonfliktních změn, na něž čekají drobní majitelé pozemků a městské části, sdělil dnes ČTK primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Město zareagovalo na lednové rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který pro nepřezkoumatelnost některých rozhodnutí zrušil vloni schválenou aktualizaci územního plánu. Stále proto platí 20 let starý plán.

Pro ukončení procesu aktualizace zvedlo ruku 37 z 55 členů zastupitelstva. První část potřebných změn podpořilo 30 zastupitelů. Ukončení aktualizace a schválení změn předložili zastupitelům radní. „Rozhodovali jsme se mezi tím, že budeme navazovat na soudem zrušenou aktualizaci, nebo můžeme potřebné změny projednat znovu od začátku. Obě varianty byly stejně časově dlouhé, ale ta druhá je transparentnější,“ uvedl Ander.

Zastupitelé schválili první část změn, které se týkají celoměstských systémů. „Kromě protipovodňových ochran a opatření pro cyklodopravu jsou to také základní prvky ochrany přírody nebo nové vedení dopravy v jihovýchodním sektoru města,“ řekl Ander. Tyto změny považuje za nekonfliktní na rozdíl od některých pasáží zrušené aktualizace.

Aktualizaci zpracovávalo minulé vedení města ČSSD a ODS a zastupitelé ji schválili loni v červnu. Podle bývalého primátorova náměstka Ladislava Macka (ČSSD), který byl za vypracování zodpovědný, jí město reagovalo na své potřeby pro rozvoj. Na změnu podalo žalobu 15 subjektů v čele s aktivisty z hnutí Nesehnutí. Podle nich dokument legalizoval černé stavby, umožnil zástavbu v zelených plochách a nahrával developerům. Mezi žalobci byl například i nynější koaliční zastupitel Mojmír Vlašín (SZ), který byl předtím v opozici. Soud aktualizaci zrušil, protože nebyly zdůvodněné některé změny například u funkčních ploch nebo zvyšování indexu podlažních ploch.