Úvod

Jak zlepšit město? Klíčová je spolupráce magistrátu a kraje, shodli se architekti

Jak přispět ke kvalitnímu rozvoji velkého města a jeho okolí? Hlavní je spolupráce mezi klíčovými subjekty. Společný zájem města a kraje byl také podtitul první konference Asociace brněnských architektů a stavitelů. Ta si dala za cíl ukázat problémy a možná řešení překážek rozvoje Brna. Asociace si dala za cíl také interakci mezi politiky a odborníky. Proto na podzimní akci naváže další, kde si ale oba sektory role prohodí. To svoje vize a podněty nabídnou zastupitelé architektům a urbanistům.

Na listopadovém setkání se sociální geograf Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Ondřej Mulíček mimo jiné zabýval pohybem obyvatel v Brněnské metropolitní oblasti. Do ní patří 167 obcí, tedy 600 tisíc obyvatel. V samotném Brně se ale nachází osmdesát procent pracovních míst. Monitoroval cesty za prací i za bydlením. „V důsledku zvýšení mobility dochází k přeskakování menších center,“ zjistil například ze svých dat.we

Ředitel kanceláře Architekta města Brna Michal Sedláček představil svůj úřad a nastínil vize, kterými chce pomoct zlepšit Brno. I od něj zaznělo mnohokrát zopakované slovo spolupráce. „Chceme multifunkční a kompaktní město. A nechceme, aby se rozrůstalo do okolí,“ uvedl architekt. „K naplnění vizí ale musí dojít ke shodě všech aktérů: politiků města, městských částí, kraje i vlády a veřejností i soukromou sférou,“ doplnil Sedláček, který představil také harmonogram Územního plánu města Brna, na který město i jeho okolí čeká mnoho let.

Celou reportáž z konference Odborně o Brně naleznete na severu Moravského Hospodářství…