Úvod

Nové byty docházejí také v Brně, chybí nový územní plán

V Brně je nedostatek volných nových bytů. Za první letošní čtvrtletí se jich prodalo jen 220, to je o 42 procent méně než za stejné období v roce 2016. Přesně před rokem bylo v nabídce brněnských developerů o 35 procent více dostupných bytů. Stavitelé vinou nefunkčního územního plánu nestačí uspokojovat vysokou poptávku po nových bytech, což žene vzhůru cenu těch zbývajících na trhu. Meziročně průměrné ceny vzrostly o devět procent z 56 000 na 61 000 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z pravidelné analýzy brněnského trhu společnosti Trikaya.

Problémy nejsou jen s nedostatkem bytů jako takových, ale i s výběrem lokalit. Dnes už si lidé nemohou příliš vybírat, kde si nový byt v Brně koupí, nabídka je nejomezenější za posledních 15 let. „Lidé definitivně přichází o možnost zvolit si lokalitu podle svého přání. Zatímco dříve byla nová výstavba více rozdělená do různých městských částí, v poslední době se nabídka zužuje na několik vybraných lokalit. Možnosti výběru nových bytů jsou minimální. Bude náročné situaci v nadcházejících letech zlepšit, nový územní plán je téměř v nedohlednu,“ říká Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Brněnští developeři aktuálně prodávají 895 dostupných bytů v novostavbách. Z toho pouze 423 je ale reálně volných, zbytek si zájemci již zarezervovali. Před rokem bylo 734 volných bytů. „Situace, kdy na celé Brno připadá méně než 500 volných nových bytů, je naprosto extrémní,“ dodal Alexej Veselý. „Jejich nedostatek vede k tomu, že lidé kupují byty i v lokalitách, o které dříve nejevili takový zájem. Příkladem je okolí brněnské ulice Cejl. Tak špatná situace s bydlením může paradoxně pomoci rozvoji podobných zanedbaných lokalit. Aspoň trochu jsou ještě byty na výběr v Brně-střed, v Králově Poli, na Slatině a v Juliánově. V ostatních městských částech se nabízí prakticky už jen jednotky bytů.“

Brno se s problematickým územním plánováním potýká dlouhodobě: plochy, které jsou určeny k výstavbě, se už z velké části vyčerpaly. Město nyní dostalo více času na schválení územního plánu, novela stavebního zákona prodloužila platnost toho stávajícího do roku 2022. Zastupitelé se ale stále nemohou shodnout na postupu přípravy nového územního plánu. To situaci dál komplikuje.

V prvním čtvrtletí letošního roku stál nový byt v Brně v průměru 4,1 milionu korun, loni ve stejném období to bylo 3,4 milionu korun, jde tak o 20procentní nárůst cen prodaných bytů. „Růst cen pravděpodobně ještě nedosáhl svého stropu. Omezená nabídka bytů bude dál tlačit ceny bytů vzhůru, v letošním roce ale očekáváme růst cen maximálně v jednotkách procent. Současnou napnutou situaci částečně zklidní aktuálně zaváděné hypoteční změny,“ domnívá se Alexej Veselý. „Pokud ovšem město nenajde způsob, jak umožnit výstavbu v některých zablokovaných lokalitách, a v nejbližších letech neschválí územní plán, stane se situace neúnosnou.“

Skončilo období extrémně levných hypoték, od 1. dubna musí mít zájemce našetřeno minimálně 10 procent z ceny nemovitosti, aby na úvěr dosáhl. Chystá se navíc další omezení, kdy chybějící částku nepůjde řešit další půjčkou. „Nové podmínky znamenají, že část zájemců už na hypotéky nedosáhne. Rýsuje se tak nepříjemná situace především pro zaměstnané s průměrnými platy, kteří žijí ve velkých městech. Je to také příklad Brna. Ceny nemovitostí jsou tu daleko vyšší než ve zbytku republiky – pro zájemce o vlastní bydlení je tím těžší našetřit požadovaný základ. Kdo tedy chce řešit nedostatek vlastních financí úvěrem, měl by reálně zvážit své možnosti splácet a popřípadě si s žádostí pospíšit,“ vysvětluje Alexej Veselý.

 

Zdroj: www.buildingnews.cz