Úvod

Sněmovna schválila novelu, územní plán bude platit do roku 2022

Sněmovna schválila rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA).

Poslanci přes zásadní nesouhlas ministryně prodloužili lhůtu pro aktualizaci územních plánů vyhotovených před rokem 2007. Současnou lhůtu do roku 2020 prodloužili do roku 2022. 

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) má novela také snížit byrokracii při získávání všech povolení, ať již bytových domů nebo třeba dálnic. Novelu nyní dostane k posouzení Senát, pokud ji schválí, dostane ji k podpisu prezident.

Poslanci také schválili návrh Jaroslava Foldyny (ČSSD) týkající se účasti veřejnosti a spolků na povolovacích procesech podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Foldyna argumentoval tím, že to ulehčí život investorům. Podle tohoto návrhu nebude vyjadřování spolků podléhat správnímu řízení, ale pouze řízení podle tohoto zákona. „V podstatě to znamená, že veřejnost i ty spolky se můžou samozřejmě účastnit u územních plánů, u zákona o EIA, tam se na dotčenou veřejnost nesahá, a zároveň u stavebního povolení,“ řekla ministryně Šlechtová.

Asociace brněnských architektů vítá posunutí termínu platnosti územních plánů. Nový termín poskytuje dostatečný čas pro dokončení rozpracovaného územního plánu tak, aby se město Brno vyhnulo situaci, kdy nebude platit žádný územní plán. Zároveň tak bude dostatek času pro přípravu zcela nového územního plánu, do jehož projednávání bude bez limitů a časové tísně zapojena široká veřejnost.