Úvod

V Brně a na jižní Moravě rostou ceny bytů, nových je totiž málo

V moravské metropoli od loňska zdražily byty o 11 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila společnost Trikaya. Za růst cen může nedostatek nových bytů, velké množství rezervací na volné byty a problémy s územním plánem.

Zatímco v loňském roce zaplatili kupující za nový byt v Brně v průměru 2 830 000 korun, letos museli do kapsy sáhnout podstatně hlouběji – pro 3 150 000. Za každý čtvereční metr nového bytu tak zájemci zaplatili v průměru 51 tisíc korun, přitom loni to bylo jen 48 tisíc. Příčiny nárůstu cen bytů jsou podobné jako v Praze. Roste zájem kupujících, ale nových bytů je málo. Zájem je větší díky levným hypotékám a nízkým úrokům v bankách. Stále více lidí tak své úspory místo do bank dává do bytu jako do investice k pronajímání.

„Na aktuální situaci v Brně má vliv také rezervace bytů, protože z volných bytů je nyní zarezervována více než třetina. Zatím to vypadá, že vzhledem k nízkému počtu vydaných stavebních povolení se v krátkodobém horizontu situace nezlepší,“ soudí analytik společnosti DRFG David Bohuněk a dodává: „Novou výstavbu stále značně komplikuje územní plán a mohla by ji ovlivnit také nově vzniklá Kancelář architekta města Brna, která sice vznikla již v dubnu, ale funguje teprve od začátku července.“

Předseda správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter připomíná, že v Brně jsou dlouhou dobu potíže s územním plánováním. „Z krátkodobého pohledu by se město mělo zaměřit na znovupořízení změny zrušené aktualizace územního plánu, která byla zrušena soudem na jaře 2015. V těchto balíčcích změn, které teď probíhají, je schována spousta bytů, které by mohly situaci výrazně zlepšit,“ říká Vinter.

Výstavbu nových bytů ale kromě územního plánu ovlivňuje také stavební řízení, které v Česku obecně patří k velice zdlouhavým procesům. Takže se dá předpokládat, že nových bytů nebude rychle přibývat a jejich ceny mohou pravděpodobně dál růst. Ceny rostou i jinde na jihu Moravy. Zatímco loni na jaře stál průměrný byt v Jihomoravském kraji 2 miliony korun, v březnu to bylo podle realitního serveru Sreality.cz už o čtvrt milionu více.

 

zdroj: Český rozhlas Brno