Úvod

„V Brně rychle klesá počet volných nových bytů“

uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Marek Vinter, MBA, předseda správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů (ABRAST).
Podle zveřejněných statistik je patrné, že na základě problémů s brněnským územním plánováním rychle ubývá volných nových bytů. A to právě v době, kdy si jejich koupi může dovolit čím dál více lidí. Na hrozící úbytek bytů v nabídce upozorňuje Asociace brněnských architektů a stavitelů delší dobu, pojí se s ním i jiná rizika krom růstu cen. Stěhování lidí za hranice města, zvýšená dopravní zátěž a další negativa suburbanizace. Je potřeba, aby město vytvářelo podmínky pro svůj rozvoj. Zástupci ABRAST věří, že si město uvědomuje hrozící problémy a nenechá situaci zajít příliš daleko. Lidé chtějí kupovat, stavitelé chtějí investovat do nové výstavby a je škoda, že se město nerozvíjí kvůli byrokratickým překážkám.

Z jakého důvodu asociace vznikla, kým jsou členové a o co je hlavní náplní její práce?
Hlavním impulzem pro vznik Asociace brněnských architektů a stavitelů bylo zrušení Aktualizace územního plánu v Brně. Právě tento krok byl spouštěčem, který sjednotil soukromé konkurenční subjekty a vyvolal potřebu řešit rozvoj Brna koncepčně a v dlouhodobém měřítku. Do té chvíle většina stavitelů řešila své partikulární zájmy, zrušení aktualizace ale plošně ovlivnilo celé Brno a my jsme si uvědomili, že musíme s městem začít více komunikovat o obecnějších tématech, vysvětlit potřeby našeho trhu, nikoliv potřeby našich jednotlivých firem. V ten moment jsme byli přesvědčeni, že si město neuvědomuje důsledky zrušení Aktualizace a vlastně jsme o tom přesvědčeni dodnes.

Celý rozhovor naleznete na webu www.konstrukce.cz.