Úvod

V Brně začíná být nouze o byty. Lidé si je častěji rezervují ještě před výstavbou

Zdroj: Hospodářské noviny

Metropole jižní Moravy zažívá nebývalý hlad po koupi nemovitostí. Vzhledem k vysokému zájmu ze strany kupujících a současně tenčící se zásobě nových bytů developeři zdražují. Zatímco vloni touto dobou stál průměrný byt v Brně přibližně 2,85 milionu korun, dnes je to již téměř 3,2 milionu.

„Předpokládáme, že růst cen bytů bude nadále pokračovat, a to nejen u novostaveb, ale i těch na second hand trhu. S tím bude souviset také růst cen nájemního bydlení,“ říká předseda správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter.

Za rychlejší růst cen může podle něj nedostatek nových bytů, za kterým stojí především rekordní zájem kupujících. Ti využívají nízkých úrokových sazeb hypoték, jež letos klesly pod dvě procenta.

Za letošní půlrok v Brně koupili rekordních 907 nových bytů, což je pouze o 50 méně, než kolik developerské společnosti prodaly za celý loňský rok. Volných bytů přitom rychle ubývá. Zatímco na začátku roku jich bylo k dispozici podle statistik developerů 1160, nyní je to zhruba 880. Z toho celá třetina je podle analýzy developerské společnosti Trikaya již zarezervována. Právě rezervací přibývá.

Pokračování článku